9 lutego 2021

IDEALNY CHLEB BEZGLUTENOWY



Edward został zdiagnozowany już 4 lata temu, ale to już wiecie. Też wiecie, że zmianę nawyków kuchennych ogarnęliśmy bardzo szybko. Wyjazdy krajowe i zagraniczne nie stanowią już problemu. Jednak cały czas mieliśmy problem z chlebem. Takim pysznym chlebem. Te co kupujemy Edwardowi są w miarę ok, ale to tylko taka mała namiastka. Zimową porą  stwierdziłam, że to jest ten moment. Zaznaczę, że nigdy nie piekłam chlebów glutenowych. Wiedzę oraz wskazówki zaczerpnęłam z książek o chlebach glutenowych. Moimi guru od chleba są Piotr Kucharski i Eliza Mórawska. Natomiast o bezglutenowych daniach czytam na blogu MisaMocy. Stwierdziłam, że jest wszystko wiem i zabrałam się do pracy. 

Wyprodukowałam zakwas. Wyszedł idealny, żyje do dnia dzisiejszego i cały czas go rozmnażam :) Jednak z upieczeniem chleba nie poszło mi już tak łatwo. Pierwszy się nie upiekł. Drugi nie wyrósł. Kolejny był gniotem. Nie poddałam się. Zrobiłam jeszcze raz i jeszcze raz i oto jest mój pyszny, pulchny, mięciutki, z chrupiącą skórką, chleb, który po tygodniu, dalej nadaje się do spożycia. Dodam jeszcze, że po sukcesie przyszła mała porażka, bo górna skórka chleba odklejała mi się od miąższu. Tutaj z pomocą przyszła mi Aran Goyoaga, której wysyłałam filmiki, zdjęcia i pisałam do niej po nocach. Bardzo jej dziękuję, bo teraz za każdym razem mój chleb jest idealny. Poniżej macie przepis. Róbcie i smakujcie. Powodzenia.

 Zakwas:

20 g mąki ziemniaczanej

20 g maki gryczanej

30 g mąki ryżowej

30 g mąki owsianej

100 ml wody przegotowanej


Zamieszać i zostawić. Na drugi dzień dodać tyle samo mąki i wody zamieszać i zostawić. Po 12h można piec chleb.


Chleb:

100 g mąki ziemniaczanej, 

100 g mąki ryżowej 

100 g mąki owsianej 

25 -28 g łupiny babki jajowatej 

1,5 łyżeczki soli

250 g zakwasu (zaczynu)

około 400 ml ciepłej wody (do pierwszego mieszania)

około 200 ml ciepłej wody (do drugiego mieszania)



Mąki wymieszać z babką, solą, zaczynem i wodą (około 400 ml, wody dodawać stopniowo, sprawdzać jak mąki wchłaniają wodę, ciastko powinno być dość luźne). Wyrobić robotem planetarnym lub ręcznie.  Uformować kulę i zostawić w misie, w której wyrabiało się ciasto pod przykryciem. Odstawić na godzinę w ciepłe, nieprzewiewne miejsce. 

Po godzinie dodać drugą porcję letniej wody, żeby ciasto było miękkie i puszyste. Ciasto wyciągnąć z misy na blat podsypany mąką i chwilę wyrabiać. Zwinąć ciasto w kulkę. Włożyć do koszyczka podsypanego mąką owsianą. Tak przygotowane ciasto przykryć i garować około 3-4h.

Do piekarnika włożyć żeliwny garnek i grzać go w temperaturze około 260 st. C. Gdy piekarnik się nagrzeje, garnek dalej nagrzewać około 30-45 min. 

Do nagrzanego garnka, delikatnie włożyć chleb, naciąć. Piec pod przykryciem 45-50 min. Po tym czasie zdjąć pokrywkę, zaparować piekarnik i piec kolejne 30-40 minut aż chleb ładnie się zarumieni. Wyciągnąć i studzić na kratce. Kroić po całkowitym wystudzeniu. SMACZNEGO


6 komentarzy:

  1. Bardzo dziękuję za wpis :) Mam nadzieję że uda mi się zrobić idealny chleb. Ostatnio źle reaguję na drożdże stąd pomysł na próbę z zakwasem.
    Pozdrawiam
    Bartek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę bardzo. Mam nadzieję, że się uda za pierwszym razem. Nasze próby trwały 2 miesiące. Powodzenia.

      Usuń
    2. Mam jeszcze jedno pytanie. Gdzie zaopatrujecie się w mąkę ryżową, owsianą i gryczaną? Oraz gdzie dostanę łupiny babki jajowatej?
      Bartek

      Usuń
    3. Wszystkie mąki kupujemy teraz na stronie www.piecprzemian.com.pl

      Usuń
  2. A co to znaczy na koncu przepisu zaparowac piekarnik:-)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mamy piekarnik bez parownika i po prostu psikamy takim nawilżaczem do kwiatów. Bez parowania też się uda :)

      Usuń